RZUĆ PALENIE !

Rzucić palenie! (cz 1)

Autorem artykułu jest Druon

Wystarczy odrobina silnej woli - jak słyszysz na każdym kroku - aby rzucić palenie. Hmm. myślisz sobie. Skoro tak, to mogę to zrobić w każdej chwili. Ale nasuwa się pytanie - dlaczego w takim razie rezultaty uzyskiwane przez innych są takie, a nie inne?
W praktyce wygląda to z reguły następująco: człowiek, który nigdy wcześniej nie podejmował takiej decyzji, by rzucić palenie i pożegnać się z papierosami, przystępuje z zapałem do swojego postanowienia. Przerywa palenie i chociaż odczuwa dyskomfort i objawy głodu nikotynowego, są one stosunkowo łatwe do zniesienia. Przestaje palić. Ale po kilku dniach lub tygodniach zaczyna rodzić się w nim poczucie siły i wiary, że skoro tak łatwo mu to przyszło, to znaczy, że jest to faktycznie tak proste, jak wszyscy mówią. Przy takich wnioskach już tylko krok do tego, by zapalić "tylko jednego papierosa", na imprezie, na spotkaniu z palącymi znajomymi lub w innych okolicznościach towarzyskich.

Jak przy każdym nałogu, również i w nikotynizmie, to właśnie ten pierwszy po przerwie (a nie setki następnych) powoduje nawrót uzależenienia. Palacz więc myśli sobie - trochę popalę i znów rzucę. Ale niestety, mózg ludzki uczy się bardzo szybko. Więc jeśli raz już przeżył taki bolesny dla niego deficyt, zrobi w przyszłości więcej niż poprzednio, by nie pozwolić człowiekowi na rzucanie palenia. Następnym więc razem objawy głodu nikotynowego są silniejsze i trudniejsze do zniesienia niż za pierwszym razem.

Oczywiście, objawy głodu nikotynowego mogą został stosunkowo łatwo zniesione przy pomocy środków farmakologicznych zawierających nikotynę - plastry, gumy, tabletki. Ale czy to gwarantuje sukces i zwycięstwo?

Okazuje się, że niekoniecznie. Przy dużej dawce determinacji palacz - recydywista znów zrywa z niewolnictwem względem koncernów tytoniowych. Znów delektuje się sukcesem, teraz większym niż poprzednio, bo było znacznie trudniej niż za pierwszym razem. Obiecuje sobie, że już nigdy nie wróci do palenia i wierzy w swoje własne obietnice. Co się jednak dzieje w jego komórkach mózgowych i jakie tajne mechanizmy sprawiają, że może wrócić do palenia nawet po kilku miesiącach lub latach?

Na to pytanie odpowiemy w części drugiej artykułu.
Jak rzucić palenie
--
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz